chiana, places

ויאטנם היא ללא ספק אחת מפנינותיה של אסיה. המדינה שקמה לתחייה לאחר זוועות המלחמה נראית היום במלוא הדרה התרבותי, ומאפשרת לנו להציץ את עברה העשיר והמרתק. העם הויאטנמי הוא חלק מפסיפס אתני מגוון אשר מתפרס לאורכה של המדינה הארוכה והצרה, הנמתחת מהרים גבוהים וטרסות האורז בגבול עם סין, דרך חופיה הנפלאים ופלאי הטבע של הלונג בים סין הדרומי, ועד דלתת המקונג בדרום המדינה.

השפעות המערב ומדינות אסיה לא מעטות, מגלי ארצות פורטוגלים, סוחרים יפנים וסינים, שלטון קוליניאלי צרפתי, מלכים הודים, מלחמה אמריקאית, הענק הסיני שמצפון ועד השאירו את חותמם על המדינה שמסרבת לאמץ תרבות זרה בשלמותה ומאמצת מרכיבים כאלו ואחרים בתרבותה העשירה והמגוונת.

זהו מסע אל חקלאיה החרוצים הפוקדמים יום יום את שדות האורז האינסופיים, אל סירות הדיג המפליגות במפרץ הלונג, אל ערים עתיקות המשלבות בין הנאות הגוף וטיפוח הנפש, אל עריה המתפתחות וכמובן אל שווקיה הצבעוניים. זהו המקום האידיאלי להנות מעושר קולינרי, מתרבות קפה מקומית, פירות טרופיים טריים ומאכלי ים מגוונים.

פירוט המסלול

ננחת בשעות אחר הצהריים בהאנוי – בירתה של ויאטנם. לאחר הנחיתה נסע אל המלון בעיר, לצ'ק אין והתרעננות.

 בהמשך הערב נצא להסתובב ברחובות העיר ובשוק הלילה המקומי הסמוך ל׳אגם החרב׳.

היום נכיר את האנוי – עיר נעימה המשובצת אגמים, גנים ציבוריים, בתי קפה ושדרות מוצלות. מרכז העיר הוא כמוזיאון ארכיטקטוני המשמר אופי פרובינציאלי צרפתי של שנות ה-30.

נתחיל את יומנו בביקור במוזוליאום של הו צ'י מין, אבי האומה הווייטנאמית המודרנית, והאיש שהוביל את הקרבות הראשונים למיגור הקולוניאליזם הצרפתי.

נמשיך למקדש הספרות, האוניברסיטה הראשונה של וייטנאם המתוארכת לשנת 1070, שם נוכל להתרשם מהגנים המסורתיים והארכיטקטורה היפה, שלימים היוותה השראה למשכילים וייטנאמיים רבים.

לאחר מכן נבקר במוזיאון האתנולוגיה המציג מבחר מרשים של פריטים והסברים על קבוצות המיעוט השונות והרבות החיות במדינה, כך נוכל להבין יותר לעומק את שנראה בימים הקרובים.

גולת הכותרת של היום תהיה יציאה לסיור ברובע העתיק של העיר רכובים על גבי ריקשות מסורתיות, שם נוכל לקבל הצצה אל רחובות האנוי המוצפים בקטנועים, בתי קפה ואינסוף חנויות.

בשעות אחר הצהריים נצא לסייר ב"הילטון האנוי" שלפני ששימש כבית הכלא בו הוחזקו הטייסים האמריקאים בזמן מלחמת וייטנאם, הוא שימש כמתקן כליאה ועינויים של הצרפתים כנגד המורדים הויאטנמים בזמן הכיבוש הקולוניאלי. 

לקראת הערב נמשיך לפגודת העמוד הבודד, פגודת טראן צ’וק – הנחשבת ליפה והעתיקה ביותר מבין הפגודות של האנוי.

את סופו של היום הנפלא הזה נסיים בפארק במרכז העיר ובאגם החרב.

לסיום נחזור למלון שלנו.

בשעות הבוקר נצא לכיוון סאפה – לפנינו נסיעה של 5 שעות לאורכם של שדות אורז ונופי ויאטנם היפים.

לאחר ההגעה לסאפה נכיר את העיירה היפה. סאפה היא עיירה ציורית המוקפת כפרים קטנים, טרסות אורז ומיעוטים אתניים רבים. עקב מיקומה באזור ההררי והטמפרטורות הנעימות השוררוות בה, היוותה סאפה מקור משיכה לקולוניאליסטים ולמיסיונריים הצרפתיים, שמצאו בה מפלט מהחום והלחות והפכו אותה לעיר נופש מרכזית.

נתחיל בשוק המקומי שם נוכל להנות מפירות אקזוטיים ושוק ססגוני. בסמוך לשוק נבקר גם בכנסייה המרכזית של העיירה ונשמע את סיפורי הגעת הנצרות לויאטנם.

לאחר מכן נמשיך לפארק המקומי היפה ששוכן על ההר שמשקיף על סאפה – הר הם-רונג Ham rong mountain. נסתובב בשבילים היפים והגינות המטופחות ואם מזג האוויר יאפשר נזכה לתצפית יפה על העיירה והאזור כולו.

לסיום ניסע אל המלון שלנו.

בשעות הבוקר נצא בנסיעה אל שוק באק-אה שם מתקיים כל יום א' שוק שבועי וססגוני במיוחד. 

נטייל בין הדוכנים העמוסים במוצרי מזון וירקות לצד דוכני מלאכות יד ואומנויות מסורתיות מקומיות. בשוק ההומה אדם, מתכנסים בני מיעוטים שונים, ביניהם ה׳המונג׳ הפרחוניים, בני ה׳דזאו׳ ובני ה׳דאי׳, על מנת להחליף סחורות ולמכור מרכולתם – זו תהיה הזדמנות ייחודית לראות במקום אחד מגוון כה רחב של בני המיעוטים מכל האזור. לאחר סיום הסיור נחזור אל העיירה סאפה.

לאחר ההגעה לסאפה ובמידה והזמן יאפשר נמשיך לביקור בכפר קאט קאט  – כפר הנמצא במורדותיה של סאפה בין טרסות האורז והנחל המרכזי. נצא להליכה נעימה בשבילי הכפר עד שנגיע לערוץ בו ישנו גשר עץ יפה המשקיף על מפל.

לאחר מכן נחזור לעיירה למלון שלנו.

לאחר ארוחת הבוקר נצא לביקור בהר פאנסיפאן Fansipan. הר זה נחשב להר הגבוה בויאטנם ובכל פנינסולת הינדו-סין הכוללת את לאוס וקמבודיה. ההר מתנשא לגובה 3143 מטר מעל פני הים ונשקף ממנו נוף מדהים על דרום סין וכל האזור. תחילה נעלה ברכבל במשך 20 דקות ולאחר מכן נטפס כחצי שעה עד שעה במדרגות אל ראש ההר. נסתובב בשבילי הפסגה ונהנה מהאוויר הצלול והצונן.

לאחר מכן נתחיל בנסיעה חזרה להאנוי. נגיע אל האנוי בשעות אחר הערב המוקדמים ונסע אל המלון שלכם בעיר.

בערב, תוכלו לצאת עצמאית להסתובב ברחובות העיר העתיקה והאגם שבמרכזה.

בבוקר נצא מהאנוי דרומה אל עבר העיירה נינ-בין השוכנת במרחק 100 ק״מ מהאנוי.

נתחיל את הסיור המעמיק שלנו באתר המדהים Trang An Landscape Complex שהוכרז על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמי. אזור זה הינו פנינת טבע בין גבעות קארסטיות, נחלים ומערות המשתלבים יפה בנוף האנושי והשדות החקלאיים. נשוט בסירות קטנות בין המערות הרבות ונהנה מנוף עוצר נשימה ומרגיע.

לאחר סיום הביקור בשמורה נמשיך לשני מקדשים- ׳דין׳ ו׳לה׳ שנבנו במאה ה-11 לאחר השתלטות הקיסרויות הצפון ויאטנמיות על האזור במאבקם מול ממלכת צ׳אמפה והקיסרויות הסיניות. המקדשים נהרסו עם השנים ושופצו מחדש במאה ה-17.

לסיום נסע למלון שלנו.

בבוקר  נצא מנינ-בין אל מפרץ טונקין, בו שוכן מפרץ קטן בשם הלונג כחלק מים סין הדרומי.

מפרץ מרהיב זה הינו אחד מפלאי הטבע של וייטנאם ונחשב לאטרקציה המיוחדת ביותר. מעל מימיו השקטים והכחולים של המפרץ מזדקרים יותר מ-3000 איים וצוקים עשויים אבן גיר היוצרים נוף ייחודי. 

נגיע אל המעגן ונצא לשייט ארוך משעות הצהריים ועד היום שלמחרת במפרץ המדהים שהוכרז על ידי אונסק”ו כאתר מורשת טבע עולמי. במהלך השייט נהנה מארוחת צהריים וערב ונחזה באיים בעלי תצורות הסלע המרשימות. כחלק מהביקור גם נרד לסיור באחת ממערות הנטיפים שבסביבה – מערה אשר שימשה בעבר להסתתרות החיילים הויאטנמים בזמן הפלישה המונגולית במאה ה-13.

כחלק מהשייט במידה ומזג האוויר יתאים נוכל להיכנס לשחייה קצרה.

את הלילה נעביר על הסיפון ונהנה מערב רגוע ונעים.

לפני ארוחת הבוקר נתחיל את היום בשיעור טאי-צ׳י נעים על הסיפון.

נרד מהסיפון ונצא בנסיעה אל שדה התעופה של האנוי.

בשעות הצהריים המאוחרים ננחת בהאנוי ובשעות הערב נמריא בטיסה אל העיר דאנאנג – העיר ששימשה כמרכז סחר ימי לאורך שנים.

נגיע אל העיר דנאנאג ונבקר בהר השיש הסמוך לדאנאנג, שם נעלה לפסגתו ונסתובב בין נקודות התצפית היפיפיות, המערות והמקדשים.

נמשיך אל גולת הכותרת של האזור – העיירה הוי-אן – עיירה תוססת ותיירותית, אשר בעבר היתה המרכז הימי המרכזי של ויאטנם. העיירה נחשבת לאחת העיירות היפות בויאטנם – נסתובב ברחובות העיירה והשווקים המקומיים.

לסיום נחזור למלון שלנו בעיירה.

לאחר ארוחת הבוקר נצא להכיר לעומק את העיירה היפה על גדות נהר הטו-בון. 

לאחר ארוחת הבוקר נצא לרכיבת אופניים של חצי שעה עד שעה לעבר אזוריה החקלאיים של הוי-אן אל כפר בשם טרה-קואו Tra-Que. נסתובב ונוכל לראות את חיי הכפר המסורתיים, נשמע את סיפור המקום ומי שירצה יוכל לקחת חלק בעבודה החקלאית עם המקומיים. נכיר את עולם החקלאות הויאטנמי מקרוב, משלב השתילה ההתחלתי, הדישון, ההשקייה ונוכל לראות כיצד אומה זו עדיין מתבססת על חקלאיה המסורים.

לאחר מכן נוכל לחוות את שלבי הבישול ועיצוב הצלחת אצל משפחה מקומית ונהנה מארוחת צהריים על טהרת המטבח הויאטנמי. 

בשעות אחר הצהריים נחזור לעיירה, נבקר במוזיאון הקטן המספר את סיפור התפתחותה של העיר, נתרשם מהבנייה המסורתית המשלבת סגנונות בנייה שונים, ונסיים בגשר הפגודה היפני. 

בערב ותהנו מסיבוב בשוק האוכל התוסס.

לאחר ארוחת הבוקר נבקר בחלק של העיירה היפה שעל גדות נהר הטו-בון. כחלק מהביקור בעיירה נוכל להנות משייט על הנהר אשר יוביל אותנו לכפרים בהם עדיין יש פעילות של נגרות וקרמיקה מסורתית מקומית. 

משם נמשיך אל שדה התעופה של דאנאנג שם נעלה על טיסה דרומה אל עבר העיר קאנטו שנמצאת במרכז הדלתא של המקונג.

לאחר ההגעה לקאנטו בשעות אחר הצהריים ניסע למלון להתרעננות. משם נמשיך לסיבוב בעיירה היפה.

לאחר מכן נחזור למלון שלנו.

היום נצא ליום חוויתי באזור הדלתא של המקונג.

לאחר ארוחת הבוקר נשוט אל השווקים הצפים של העיירה Cai Rang, זוהי חוויה מיוחדת והזדמנות מצוינת לראות את החיים המתנהלים על פני הנהר אליו הרוכלים מגיעים עם ״חנויות״ צפות על המים ומתניידים בין הקונים השונים. נבקר גם בשוק מקומי וצבעוני שם גם נרד מהסירה שלנו.

נמשיך בנסיעה לכיוון העיירה בן-טרה Ben Tre השוכנת על אחד מיובלי דלתת המקונג. בדרך נעצור בשתי חנויות מפעל, באחת נוכל לראות איך מכינים את עוגיות נייר האורז האופיניות לויאטנם. לאחר נסיעה קצרה נגיע למפעל השני, מפעל קטן  בו מייצרים לבנים בעבודת יד בשיטות עתיקות ונוכל להתרשם מהייצור המסורתי שעדיין מתרחש במדינות אלו.

לאחר מכן נצא לשייט בין האיים והנחלים הרבים של הדלתא הגדולה. נגיע לאי-הקוקוסים, שם נוכל להתסתובב ולבקר ביצור העיקרי שעל האי – סוכריות קוקוס.

נמשיך בשייט בתעלות הקטנות ונוכל לראות את אורח החיים הייחודי שאנשים אלו חיים כאשר דרך התחבורה העיקרית שלהם היא הסירות הקטנות המשמשות לתנועה ומעבר של הסחורות החקלאיות. נבקר בחוות החקלאיות ונוכל לראות את המגוון האדיר של הפירות והירקות הודות לקרקע הפוריה באזור זה. את כל הדרכים בין החוות ונקודות העניין נעשה בסירות לאורך התעלות והנחלים.

לאחר מכן נסע אל העיר הוצ׳ימין, הידועה גם בשמה הקודם סאיגון.

היום נכיר לעומק את העיר הוצי׳מין – עיר עם היסטוריה מורכבת שעדיין מהדהדת בתושבי המקום.

נתחיל את הביקור שלנו במעונו הקודם של הנשיא – ארמון העצמאות, נוכל לראות את הארכיטקטורה המעניינת והגנים היפים ולשמוע את סיפור המקום במהלך מלחמת ויאטנם.

לאחר מכן נמשיך לאחד מהשווקים התוססים של העיר – שוק בן-טאן Ben Thanh שם תוכלו למצוא שפע של פירות העונה ומאכלים מקומיים ועד למזכרות וטקסטיל מקומי.

כחלק מהביקור במרכזה של העיר נבקר באתרים ההיסטוריים כמו בית הדואר העתיק של העיר וכנסיית נותרדאם הסמוכה אליו.

נמשיך לביקור ייחודי, אם כי לא קל לצפייה, במוזיאון להנצחת מלחמת ויאטנם – War Remnants Museum – המוזיאון מתאר בצורה מפורטת את שלבי המלחמה הקשה בשילוב עם שרידים פיזיים מהמלחמה ותמונות רבות שתיעדו את הקרבות הקשים.

לאחר הביקור המעמיק בעיר נצא בנסיעה צפונה אל מחוץ להוצ׳ימין ונבקר באתר נוסף מהמלחמה – מנהרות קוצ׳י. מנהרות אלו שימשו את צבא צפון ויאטנם והויט-קונג במהלך המלחמה כנגד האמריקאים וצבא הדרום, והן נשמרו בצורה טובה עד היום.

לאחר מכן נחזור לעיר לקראת סיום הטיול.

לאחר ארוחת הבוקר נסע לשדה התעופה של הוצ׳ימין ממנו תקחו את טיסתכם חזרה

פרטים נוספים

העונות הטובות ביותר למסלול הן הסתיו והחורף עד תחילת האביב (אוקטובר עד מרץ)

ניתן להאריך את המסלול אל קמבודיה השכנה לביקור במקדשי אנקגור וואט (2-3 ימים)

ישנה גמישות לגבי אורך השייט בהאלונג-ביי וניתן גם לחזור לישון במלון בעיירת החוף.

  • טיסות:

    • האנוי – דאנאנג
    • דאנאג – קאנטו

מלונות ברמת 4-5 כוכבים

טיסות פנימיות

רכב מרווח צמוד עם נהג

מדריך מקומי דובר אנגלית / מדריך ישראלי

כרטיסי כניסה לאתרים ולמופעים השונים

ארוחות, פעילויות תרבות ועוד

סיור ריקשות ברובע העתיק של האנוי

השוק השבועי של באק-אה

רכבל אח פסגת פאנסיפאן

שייט מערות בנינ-בין

לילה על ספינה מפנקת בהאלונגביי

סיור לילי בהוי-אן

שייט לצד השווקים הצפים בדלתת המקונג

מנהרות קוצ׳י סמוך לסאיגון

תמונות מהמסלול