places, Tibet, Uncategorized

נצא למסע על הרמה הטיבטית בעקבות הנופים עוצרי הנשימה והתרבות הטיבטית של האזור האוטונומי טיבט, מערב חבל סצ׳ואן וצפון יונאן. במהלך הטיול ננוע במרחבים העצומים והגבוהים של הרמה דרך הרים מושלגים, אגמים קדושים, מרחבי עשב ועוד. נעמיק אל תוך ההסטוריה והתרבות הטיבטית שהתפתחו בחבלי ארץ מרהיבים אלה ונתוודא לעורכות החיים השונים  בין כפרים מסורתיים, מקדשים עתיקים, מבדדים בני מאות שנים, נוודים הרועים את עדרי היאקים, ישובי נזירים  וארמונות מסורתיים. 

טיול לטיבט והרמה הטיבטית אינו עוד טיול אלא מסע אל עולם של נופי בראשית ותרבות עתיקה של רוח ומסתורין. אך החוויה אינה רק כלפי חוץ, האוויר הצלול ואורכות החיים הטיבטיים מזמין אותנו לצלול גם פנימה ולסייר בהרים, בעמקים ובמקומות הקדושים בתוכנו.

הטיול כולל הגעה לגבהים של למעלה מ-3,000 ו-4,000 מטרים ומשלב לצד נסיעות גם הליכות רגליות קלות בשמורות הטבע.

פירוט המסלול

בבוקר המוקדם הגעה לצ׳נגדו בירתה של מחוז סצ׳ואן וביתם של פנדות הענק, הסמל הלאומי של סין. לאחר הנחיתה בשדה התעופה של צ’נגדו נסע למרכז לחקר ולרביית הפנדות של צ׳נגדו. בעבר הסתובבו מאות פנדות ביערות הבמבוק של מחוז סצ'ואן אך עקב חיסול של אזורי מחייה וניתוקם האחד מהשני התדלדלה אוכלוסיית הפנדות אל מתחת ל-1000 בסין כולה. המרכז לחקר ורביית פנדות הוא פארק ייחודי מסוגו בעולם אשר מספק לפנדות סביבת מחייה המתאימה לצורכיהם ומאפשרת רבייה לזן העקשן שבדרך כלל מסרב להתרבות בשבי.  

משם נצא אל העיירה דו ג׳ין יאן שנמצאת כשעה וחצי צפונית לצ׳נגדו. נגיע לרגלי הר צ׳ינג צ׳נג אשר נחשב כקדוש לדת הדאואיסטית ונבקר בעיירה דו ג׳יאן יאן. 

לינה: דו ג׳יאן יאן

בבוקר נבקר בסכר הענק של דו ג׳יאן יאן. לאזור הסכר הסטוריה של למעלה מ- 2400 שנה והיה מהסיבות המרכזיות להפיכתו של חבל סצ׳ואן ל״אסם התבואה של סין. נמשיך בנסיעה של כ-3.5 שעות מערבה אל תוך הרמה הטיבטית אשר גובלת את עמק צ׳נגדו ממערב עד שנגיעה אל אזור שמורת ׳הר ארבע האחיות׳ אשר חשבת לאחת השמורות היפות ביותר בסצ'ואן ובסין כולה. 

ביומיים הקרובים נסתובב בכפר\עיירה המבודדת רילונג ובעמקים שסביב לה. ההליכה היא בשביל מישורי ונוח כשברקע ילוו אותנו ארבע הפסגות המושלגות (או בשמם, ארבע האחיות או הבנות) שהגבווה ביניהן מתנשאת לגובה של 6,250 מטר. האזור מוקף גם בלא פחות  מ-10 פסגות מושלגות בגובה של למעלה מ-4,000 מטר. הנוף המרהיב מספק שקט ורוגע כמו גם תמונות נפלאות לחובבי הצילום.

נסיעות:  120 ק”מ, כ- 3.5 שעות

(לינה: רילונג (3150 מ׳

לאחר צ׳ק אאוט מהמלון נמשיך את הביקור שלנו בהתאם לזמן נבקר בעמק צ׳אנג פינג

אחר הצהריים נצא בנסיעה של כשעתיים וחצי אל אזור דנבה, עיירה שיושבת על מפגש של שלושה נהרות שוצפים. דנבה מוקפת בכפרים רבים של תת מיעוטים טיבטים אשר המשיכו במשך מאות שנים לשמור על ייחודיותם. נבקר תחילה בכפר ג׳יה ג׳ו ששוכן כ-12 ק"מ מחוץ לדנבה ונבחר על ידי נשיונל ג'יאוגרפיק הסיני כ "כפר הכי יפה בסין" וזאת הודות לבתים הצבעוניים בעלי הארכיטקטורה הייחודית, העצים עמוסי הפרי שממלאים כל פינה בכפר והנחל ששוצף למרגלות ההר. הלינה תהיה במלון בעיירה.

נסיעות: 120 ק”מ, כ- 2.5 שעות

 לינה: דנבה (1800 מ׳)

נמשיך לכפר היפייפה סואו פו בו בני הצ'יאנג, תת מיעוט טיבטי, חיים זה מאות שנים. הכפר מפורסם בעיקר במגדלי השמירה שמזדקרים בכל מקום וגובהם מגיע עד 60 מטר. נסתובב בין הסמטאות הצרות, עצי הפרי ובעלי החיים שמסתובבים שם חופשי כשלבסוף נעלה לתצפית מאחד המגדלים.

משם נמשיך בנסיעה לטגונג, כפר טיבטי בעל צביון בודהיסטי חזק השוכן בגובה 3,700 מטר מעל פני הים בין מרחבים אינסופיים של גבעות ירוקות. 

בטגונג מסתובבים לצד טיבטים בעלי לבוש מסורתי גם נזירות ונזירים ונוודים לרוב. תחילה נבקר בכפר אניגומפה אשר בו חיות בעיקר נזירות וכיום הוא מושך אליו יותר ויותר מאמינים. זהוא אחד המקומות הקסומים במערב סצ׳ואן.

 בהתאם לזמן נבקר גם במקדש העתיק שבלב טגונג אשר לפי האגדה כאשר נסיכה סינית הייתה בדרכה ללאסה, בירת טיבט, להינשא למלך הטיבטי, פסל הבודהה המרהיב שלקחה עמה התגלגל לפתע מהעגלה ונפל על הארץ. בו במקום פיסלו העתק של הפסל ומסביבו נבנה המקדש. 

נסיעות: 225 ק”מ, כ- 4-5 שעות נסיעה

לינה: טגונג (3700 מ׳)

נצא בבוקר בנסיעה מערבה לכיוון ליטאנג (5-4 שעות נסיעה) – עיר מרכזית וצומת דרכים בין מחוזות יונאןסצ׳ואן וטיבט. ליטאנג שוכנת בגובה של 4000 מטר מעל פני הים ונחשבת לעיר הגובה בעולם. כאן גם נולדו הדלאי לאמה ה-7 וה-10.  במקום ישנם כ-50 מנזרים שונים אשר מחציתם שייכים לזרם המצנפות הצהובות. בהתאם לזמן נבקר במנזר הגדול אשר קיים מהמאה ה-16. נבקר בשוק המקומי כמו גם במנזרים היפים שבאזור. 

נסיעות: 225 ק”מ, כ- 4-5 שעות נסיעה

לינה: ליטאנג (4000 מ׳)

בבוקר נשקים קום ונלך אל אזור ׳קבורת השמיים׳ אשר בו מתקיים מדי פעם טקס הקבורה הטיבטי המסורתי אשר במהלכו ניתנת גופת הנפטר למאכל נשרים. 

משם מצא בנסיעה של כ-4 שעות דרומה אל אחד האזורי היפים בטיבט בפרט ובסין בכלל- שמורת הטבע יאדינג. אזור השמורה נמצא בגובה של 4,000 מטר וכולו מאופיין בפסגות מושלוגות הנישאות לגובה של למעלה מ-6,000 מטרים, אגמים בצבעי טורקיז ויערות אורנים. 

לאחר ההגעה ניקח את האוטובוס שבתוך השמורה שיעביר אותנו בין הנקודות השונות שבתוך השמורה. תחילה נבקר במקדש צ׳ונגגו ולאחר מכן נעשה סיבוב הליכה של כשעתיים באזור אגם הפנינה. 

משם נחזור לכפר יאדינג שבתוך השמורה שם גם נלון. 

נסיעות: כ- 5 שעות נסיעה

לינה: שמורת יאדינג (3,800 מ׳)

נמשיך ליום נוסף באזור השמורה, נסע לאזור המקדש ונלך כ-10 דקות אל הרכבים החשמליים איתם נסע לאזור האחו של לואו רונג. משם נצא לכמה שעות הליכה אל אגם החלב ולאגם חמשת הצבעים כשבדרך נעצור בנקודה יפה לפיקניק. כשנסיים ניקח את האוטובוס חזרה למלון שם ניקח את המזוודות מהמלון ונמשיך עם הרכב שלנו לעיירה דאוצ׳נג שם נישן.

נסיעות: 75 ק”מ, כ- 1.5 שעות נסיעה

לינה: דאו צ׳נג (3,300 מ׳)

נצא בבוקר בנסיעה ארוכה של כ-7 שעות בדרך נוף מרהיבה במהלכה נחצה את חלקם הדרומי של רכסי ההנג דואן ונעבור בדרך ה׳דלת האחורית׳ אל צפון מחוז יונאן לעיר שנגרילה. זה היא דרך הררית וצרה אשר במשך מאות שנים שימשה כציר סחר בין אזור צפון יונאן לסצ׳ואן. הדרך ידוע כיום בשמה ׳דרך התה והסוסים׳ על שם שני סוגי הסחורות העיקריות שעברו בה. כשנגיע לשנגרילה נשוטט באזור העיר העתיקה ונהנה מהאווירה היחודית לטיבטים של מחוז יונאן.

נסיעות: 330 ק”מ, כ- 7 שעות נסיעה

לינה: שנגרילה 3,300 מ׳

נתחיל את היום בשוק המקומי של שנגרילה אשר מציע גבינות יאק מעושנות, פעמונים, תשמישי קדושה בודהיסטים ומאכלים טיבטיים. משם נסע לכפר נישי אשר בני המקום ידועים בכלי החרס השחורים שלהם, נבקר בכפר ובאחת מהסדנאות המקומיות כשבצהריים נהנה מהוט פוט טיבטי בכלי החרס המקומיים.

משם נחזור אל העיר שם נבקר במנזר הגדול ביותר ביונאן, מנזר סומזנלינג  אשר הוקם במאה ה- 17 על ידי הדלאי- לאמה ה- 5. בתקופת השיא שימש ביתם של למעלה מ- 3000 נזירים אך נהרס בתקופת "מהפיכת התרבות", שוקם מחדש וכיום חיים בו כ- 500 נזירים ממסדר "המצנפות הצהובות". המבנה מזכיר את מבנה "הפוטאלה" המפורסם שבלאסה ולכן נקרא גם "הפוטאלה הקטנה". נסייר בהיכלים הענקיים בין הדמויות הבודהיסטיות הענקיות ונשקיף מראש המנזר אל נוף ההרים מסביב. משם נלך לביקור אצל משפחה טיבטית מקומית ונתוודא מקרוב לאורחות חייהם ונטעם מעט מאכלי נוודים טיבטיים מסורתיים. 

משם נסע אל  ההר הקדוש שיקה שמתנשא לגובה של 4500 מטר מעל פני הים כאשר את הדרך למעלה נעשה ברכבל. לאחר שנהנה מהנוף המרהיב של הרמה הטיבטית ונלך בשבילים הנוחים שעל ההר נרד חזרה ברכבל.

בערב לשדה התעופה של שנגרילה שם נעלה על טיסה ללהאסה בירת האזור האוטונומי של טיבט.

לינה: להאסה (3650 מ׳)

להאסה, העיר ששוכנת בגובה של 3,650 מטר מעל פני הים מוקפת הרים מושלגים ואווירה רוחנית שורה בה ולכן לא בכדי משמעות השם להאסה הוא  ״ארץ הבודהה״. להאסה היא בירתה המסורתית של טיבט, מקום מושבו ההסטורי של הדלאי להאמה והעיר הקדושה ביותר לטיבטים. נבקר בארמון הפוטאלה, המבנה המרהיב אשר ממוקם בלב להאסה שימש עד שנת 1959 שימש כמשכנם של  כל הדלאי להאמות החל מהמאה ה-17 ושימש למעשה כארמון וכמרכז השלטון של טיבט. זהוא אחד המבנים היפים והמרשימים בעולם אשר משמש כמוקד עליה לרגל לטיבטים מכל קצוות העולם. 

לאחר מכן נבקר בכמה מקדשים מרכזיים אשר בהם במשך מאות שנים התפתחה והועמקה התורה הבודהיסטית  הטיבטית.

אחר הצהריים נבקר למקדש ג׳וקהאנג, המקדש החשוב ביותר בטיבט אשר לפי האמונה נבנה במאה ה-7 ע״י המלך סונצאנג גאמפו עבור שני פסלי הבודהה שהביאו שתי נשותיו מסין ומנפאל. לאחר מכן נצא לסיבוב ברחוב בארק הור אשר סביב למקדש, זהוא מקום נהדר לקניית מזכרות טיבטיות. 

לינה: להאסה (3650 מ׳)

נצא מוקדם בבוקר לנסיעה בין מעברי ההרים והפסגות הנשאות והמושלגות בגובה רב ונופים עוצרי נשימה (תרתי משמע). נתחיל בנסיעה אל מעבר ההרים קאמפאלה פאס שבגובה 4,794 מטרים מעל פני הים. משם נקבל הצצה אל אגם יאמדרוק (4,441 מ’) כשברקע ההר הקדוש Nyenchen Khangsar שמתנשא לגובה של למעלה מ-7,000 מטר מעל פני הים. אגם יאמדרוק הוא אחד משלושת האגמים הקדושים ביותר בטיבט שצבעי הטורקיז שלו עם רקע ההר מרהיבים ביופיים. 

אחר הצהריים נגיע אל העיירה טסדאנג. אגדות רבות נקשרו לעיירה טסדאנג ועמק היארלונג הקרוי על שם שושלת המלכים הטיבטית ששלטה מהאזור עד ‘קיסר טיבט’ ה-33  העביר את מרכז השליטה ללהאסה עם הרחבת שטחי האימפריה. על אף שאורכו של העמק הינו 72 ק”מ בלבד הוא נחשב ל’ערש הציווילזציה הטיבטית’ ומכיל שילוב של נוף טבעי הכולל פסגות הרים, אגמים, מעיינות שלידם נמצאים גם אתרים הסטוריים ודתיים בעלי חשיבות עליונה ביניהם טירות, מנזרים, אתרי קבורה סטופות ועוד.

שם נבקר בארמון יומבול האקנג אשר נבנה במאה ה-2 לספירה ונחשב לארמון הראשון בטיבט שנבנה עבור Nyatri Tsanpo המלך הטיבטי הראשון. הארמון שבהמשך הפך למנזר משקיף על האזור ומספק נוף מרהיב.  

נסיעות: 5 שעות נסיעה

לינה: טסדאנג (3100 מ׳)

נצא בבוקר בנסיעה בתוך עמק ה׳יארלונג׳ היפייפה בחזרה ללהאסה. נתחיל בביקור במנזר סאמייה המנזר הראשון בטיבט אשר נבנה במאה ה-8 לספירה. משמעות השם סאמייה הוא ‘פליאה’ על שום התחושה שהוא מעורר בלבבות האנשים אשר צופים בו. בנייתו הגרנדיוזית והמסובכת של הבנייו מתארים את צורת העולם כפי שמתוארת בסוטרות. משם נמשיך אל להאסה שם נבקר במנזר צ׳נגגו- מנזר הנזירות המקומי משמש גם כמעיין בית חולים קטן של רפואה טיבטית מסורתית. משם נמשיך בהליכה לרובע המוסלמי ובהתאם לזמן נבקר במקדש נוסף.

נסיעות: 100 ק״מ, כשעתיים וחצי נסיעה

לינה: להאסה (3,650 מ׳)

בבוקר נסע כשעתיים אל שדה התעופה של להאסה שם נעלה על טיסה חזרה לצ׳נגדו. בצ׳נגדו נבקר בפארק העם שם נצטרך למקומיים אשר מתרגלים בפארק טאי צ׳י, רוקדים ועוסקים במגוון פעילויות ספורט. לאחר מכן נבקר באחד מבתי התה שבסמוך לפארק.  

משם נמשיך אל שוק התה הענק של צ׳נגדו אליו מגיעים כל סוגי וכלי התה המובחרים מכל רחבי סין כמו גם מקוריאה, יפן וטאיוואן.  משם בהתאם לזמן נמשיך אל אחד מבתי החולים לרפואה הסינית המסורתית ונכיר מקרוב את הפילוסופיה כמו גם כמה שיטות טיפול אשר לפי התפיסה הסינית קיימים מזה אלפי שנים. 

אחר הצהריים נבקר ברחוב המודרני צ׳ונש׳י לו.  נסיים בארוחת ערב שאחריה נסע חזרה לשדה התעופה לטיסתכם חזרה לארץ ולסוף הטיול. 

פרטים נוספים

 • נסיעות הליכות בתוך נופי הרמה הטיבטית 
 • הגעה למקורות התרבות והבודהיזם הטיבטי
 • מפגש בלתי אמצעי עם נזירים נוודים ואוכלוסיות מגוונות
 • פארק הפנדות בצ׳נגדו
 • ביקור בשמורת ארבע האחיות ושמורת יאדינג, שתיים מהשמורות היפות בסין
 • ביקור בארמון הפוטאלה בלהאסה 
 • הגעה לכפרי הצ׳יאנג המבודדים 
 • ביקור בכפרי הנזירות ובמקדשים מבודדים
 • שילוב של המחוזות סצ׳ואן, יונאן והאזור האוטונומי טיבט 
 • מסע בתוך המטבח הסצ׳ואני והטיבטי 

הטיולים שלנו כוללים את כל שירותי הקרקע: 

 •  פרמיט לאזור האוטונומי טיבט
 • מלונות ברמת 3-5 כוכבים
 • טיסות פנימיות
 • רכב מרווח צמוד עם נהג
 • מדריך מקומי דובר אנגלית / מדריך ישראלי
 • כרטיסי כניסה לאתרים ולמופעים השונים
 • ארוחות, פעילויות תרבות ועוד
 • הטיול הינו באזור בעל מתיחות פוליטית. אין כל חשש ביטחוני אך יתכנו לאורך המסלול בדיקות של המשטרה הסינית.
 • למסלול זה ניתן להוסיף ימי טיול בחבלים יונאן וסצ׳ואן או להרחיב את המסלול באזור האוטונומי טיבט. 
 • ניתן לתכנן את המסלול סביב אחד מהפסטיבלים המיוחדים המתרחשים ברחבי הרמה הטיבטית בעיקר בחודשי הקיץ. 
 • ניתן לשלב במסלול אירוח ולינה בביתי הכפריים והנזירים ובאוהלי הנוודים. 
 • רמת הנוחות בטיול טובה עם אפשרות למלונות 4 כוכבים במרבית האזורים ו-5 כוכבים בערים הגדולות. 
 • מרבית המסלול עובר בגבהים של בין 3000-4000 מטרים מעל פני הים.
 • לצ׳נגדו בה מתחיל ומסתיים הטיול ניתן להגיע בטיסה ישירה מהארץ. 

טיסות:

 • שנגרילה-להאסה
 • להאסה-צ׳נגדו

רכבות:ֿ

 • אין
 • שימו לב! זהו רק מסלול לדוגמא הניתן לשינויים ועריכה בהתאם לסגנון הטיול שלכם.
 • לבניית מסלול בתפירה אישית וקבלת הצעת מחיר מפורטת אנא צרו איתנו קשר (מספר טלפון)
 • למה איתנו? אנו מביאים אליכם את חווית הטיול המושלמת דרך אתרים ייחודיים, מסלול יצירתי, הדרכה איכותית ורמת שירותים מצוינת! הכל תוך ליווי אישי צמוד מהתכנון ועד החזרה הביתה.

הטיול אפשרי מאמצע חודש מאי ועד תחילת חודש נובמבר. 

חודשי הקיץ מאופיינים במגוון של פסטיבלים וברעיה מסיבית של הנוודים הטיבטים עם עדרי היאקים שלהם. 

  • חודשי הסתיו מאופיינים בנוף שלכת ומזג אוויר יבש יותר. 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  הוסף אותי לרשימת התפוצה