chiana, places, Uncategorized, טיולים מאורגנים למזרח הרחוק

דרך המשי ההיסטורית הינה דרך מסחר עתיקה אשר היתה מרכז חייהם של עמים רבים. מאז ועד היום דברים רבים השתנו, שלטונות התחלפו, קווים גיאוגרפים סומנו מחדש והמודרניזציה איימה להגיע מכל כיוון. עם זאת הקסם של דרך המשי של סין עדיין חי וקיים – דרך גיאוגרפית זו עוברת בנופים מדהימים, חוצה מדבריות, צופה על רכסי הרים מהגבוהים בעולם, טומנת בחובה אגמים נסתרים ובעיקר מהווה בית ודרך חיים לעמים רבים. במסענו לדרך המשי נכיר את התרבויות המקומיות של העם האויגורי המוסלמי ונלמד על אורח החיים הנוודי של העמים הקזחים, המונגולים והטג׳יקים. מעט מזרחה נחשף לטריטוריה של הסינים בני הח׳אן ולתרבותם המתפשטת ונראה איך כל עמים אלו חיים תחת השלטון הסיני ומשתלבים בו ובכלכלה הנוסקת. זהו מסע לעומקה של תרבות בה נראה את הניגוד בין חדש וישן, את ההרמוניה בין איסלאם, בודהיזם ואמונות אזוטריות, ובעיקר נחווה דרך חושינו את הטעמים, הריחות, הקולות, והמראות הייחודיים לאזור זה. נתחיל במדבריות ש׳ינג׳יאנג המערביות, נתקדם מזרחה דרך מסדרון צר המפריד בין מדבר הגובי לרמה הטיבטית, נבקר בעיר ההיסטורית של ש׳יאן, ואף נזכה לחוויה נחמדה לסיום כשנפגוש את הפנדות בחבל סצ'ואן.

פירוט המסלול

נמריא מישראל בשעות הצהריים לכיוון העיר צ׳נגדו אליה נגיע לפנות בוקר. לאחר קונקשיין קצר נמשיך אל הטיסה הפנימית מערבה אל מחוז ש׳ינגיאנג והעיר אורומצ׳י.

לאחר הנחיתה באורומצ׳י בשעות הצהריים ניסע אל מרכז העיר לצ׳ק אין והתרעננות מהטיסות.

לאחר מכן נצא להכיר את העיר דרך הרגליים ונסתובב בין החנויות המקומיות והשווקים הקטנים. נבקר בפארק חונגשאןפארק מקומי בו מתקבצים המקומיים בשעות הפנאי. גבעה זו הפכה לסימלה של העיר הגדולה ובה מקדשים בודהיסטיים המתמזגים בעיר המוסלמית.

נסיים בשוק המרכזי של העיר, ה- Big Bazar, שם נוכל להתרשם משוק מרכז אסייאתי באוירה שונה לגמרי מהאוירה הנפוצה בסין.

לסיום נאכל ארוחת ערב במסעדה מקומית ונסע למלון שלכם בעיר למנוחה.

את הבוקר נתחיל בנסיעה של שעה וחצי לאגם היפיפיה השוכן במרכז הרכס שממזרח לעיר ומשקיף על מדבריות ש׳ינג׳ינאג – האגם השמיימי. 

אגם גדול זה נסתר על צלע ההר ושוכן בן הרכסים המושלגים של רכס טיאן-שאן. נצא לטיול רגלי של שעה וחצי מסביב לאגם ונהנה מהשבילים והנוף המקסים. את הסיבוב נסיים בהפלגה באגם.

נמשיך רגלית לנקודה בה נוכל לעשות פיקניק על גדות האגם.

לאחר מכן נחזור בנסיעה לאורומצ׳י ונצא לארוחת ערב.

נתחיל את הבוקר בעיר אורומצ׳י ונבקר במוזיאון של אורומצ'י שם נוכל לשמוע על ההיסטוריה המעניינת של העיר העתיקה ודרך המשי.

לאחר מכן נסע אל שדה התעופה לטיסתינו לעיירה המיוחדת נאראט – עיירה השוכנת באחד העמקים  של רכס טיאן-שאן הגדול, סמוך לגבול עם קזחסטן.

עם הגעתו אל נאראט נצא לחקור את אזורי הטבע היפים שבסביבת העיירה הלא מפותחת אל מול הנוף שנראה כאילו נלקח מציור. נצא להליכה יפה עד השקיעה.

לאחר מכן נצא להסתובב ברחובות העיירה ונסע אל המלון שלנו לארוחת ערב.

היום נצא להכיר את הטבע המהמם של שמורת נאראט. 

נאראט הוא שמו של האזור המזרחי שלמרגלות רכס הר השמיים Tian shan, המפריד את מחוז ש׳ינגאינג לצפונו ודרומו. שמורה מיוחדת זו מספקת הצצה לאחד ממרחבי האחו הגדולים בעולם, אזור המאופיין בפריחה רבה, שמיים כחולים והרים מושלגים ברקע. זהו ביתם של העם הקזחי אשר יושב באזור אלפי שנים וחי על פי אורח החיים הנוודי. נכיר את האזור ונשמע רבות על התרבות המקומית.

לאחר שנסיים את הטיול באזור נאראט ניסע כארבע שעוות בדרך מדהימה החוצה את העמק הגדול אל עבר העיר טאקסה – העיר ממוקמת באחד העמקים שבמרכזו של רכס השמיים, יש בה אוירה מיוחדת והיא ביתו של העם האויגורי עוד מימי האימפריה המונגולית.

לאחר ההגעה נסע למלון ומשם נצא לארוחת ערב.

לאחר ארוחת הבוקר נצא להכיר את אזורי הטבע הרבים של האזור. 

זהו עולמם של המיעוט הקזחי המיושב בעמקים הרחבים של רכס הר השמיים. נתחיל בביקור בקניון המחורץ קואוקהסו – ערבות דשא נרחבות החרוצות על ידי ערוצים עמוקים. בני המקום רועים את עדרם הרב המקנה נוף בראשיתי אותנטי.

נמשיך לחקור את האזור ונבקר גם בשמורת קאלאג׳ון – השמורה בהמרכזית בלב המרחבים ההרריים. נסתובב בכרי הדשא ונראה את המרעה הרב – משנתם של הקזחים היושבים באזורץ ונוכל להנות מפיקניק במקום הפסטורלי.

לסיום נבקר משפחה איוגורית ונוכל להנות מחוויה תרבותית אותנטית על טהרת המטבח המקומי.

את הבוקר נתחיל בנסיעה אל העיר יילי, שם ישנו שדה תעופה וטיסות אל קצהה המערבי של סין. נהנה מנסיעה יפה מאוד כאשר נעבור את הרכס אל עבר העמק הצפוני של העיר יליי.

לאחר ההגעה אל יליי נתחיל בביקור בעיר העתיקה הנידחת שם גם נבקר אצל משפחה מקומית ונוכל לשאול אותם לגבי מנהגיהם ואורח חייהם המסורתי.

בשעות הערב נסע אל שדה התעופה של יליי ונעלה על טיסה אל העיירה המיוחדת בחלקו המערבי של מחוז ש׳ינג׳יאנג – קשגר. 

קשגר נחשבת לפנינה שעל דרך המשי – תחילתה של דרך המשי בסין והנקודה המערבית ביותר של האימפריה הסינית. זוהי עיירת סוחרים עתיקה שדרכה עברו נתיבי הסחר העתיקים של הסחורות שהגיעו ממרכז אסיה ואירופה ומצד שני ממרכזה התרבותי של סין.

בערב זה נבקר בחלקה העתיק של העיר קשגר שם נהנה מארוחת הערב.

לסיום נסע למלון שלכם בעיר

זהו יהיה יום של שווקים, אנשים, תרבות.

ננצל את שעות הבוקר לבקר בבזאר הגדול. שוק זה הינו ייחודי מסוגו וטומן בחובו את מלוא התרבות האויגורית והמרכז אסייאתית של דרך המשי.

לאחר מכן נסע לבקר גם בשוק הבהמות הייחודי השבועי החל כל יום ראשון. נראה את הרוכלים מוכרים בקר, עזים ועוד והכל בשיטות הסחר המסורתיות למרכז אסיה. האוירה התוססת  לא תשאיר אתכם אדישים ותהנו מחוויה יוצאת דופן וגן עדן למצלמה.

משם נסע אל אחוזת הקבר של אבאכ אחוגא, יצירת המופת של האדריכלות האויגורית. אחוזת קבר זו נבנתה במאה ה-17 ואף היתה נפוצה בה ׳דרך הסופיזם׳ שהונהג על ידי השיח׳ המקומי.

אחר הצהריים נסע לביקור בבית תה מקומי שם נוכל לחוות את התרבות המקומית ולהנות ממוזיקה נעימה.

אחר הצהריים נבקר בשני מקומות ייחודים – ברחוב עבודות היד של קשגר, אשר בו מרכזי עבודות יד של אמני קשגר וזהו כנראה המקום המרתק ביותר בעיר. 

נסיים את היום בשוק הלילה התוסס, נסתובב בין הסמטאות ונאכל ארוחת ערב במסעדה מקומית.

לסיום נחזור למלון שלכם בעיר.

נצא בבוקר לכיוון אגם קראקול, הנמצא כ- 200 ק״מ דרום-מערבית מקשגר סמוך לגבול עם טג׳יקיסטן.

בדרך נעצור בכמה נקודות נוף נבחרות על הרכסים המושלגים והמדבר.

נעבור בדרך בכמה באגם יפיפה בשם בולונגקול סמוך לרמת פמיר. נמשיך בנסיעה עם נוף מדהים עד שנגיע לאגם קראקול שם נהנה מהתצפית והאווירה הייחודית. אגם קראקול אשר שוכן בגובה של 3,600 מ’ מעל פני הים מוקף בהרים המושלגים לאורך כל השנה. נצא להליכה במרבדי הדשא הסמוכים לאגם.

לאחר הביקור נהנה מארוחת צהריים באחד האוהלים שמשמשים כמסעדות לסוחרים והתיירים המגיעים לאגם.

 נסע חזרה אל קשגר שם נאכל ארוחת ערב ונחזור למלון שלנו.

לאחר ארוחת הבוקר נצא בנסיעה אל עבר שדה התעופה שם נעלה על טיסה מזרחה אל העיר טורפאן.

לאחר הנחיתה נתחיל את ביקורנו בעיירה טורפאן. העיירה שממוקמת במזרח המחוז ונחשבה ליעד מרכזי על דרך המשי המזרחית היא גם המקום הנמוך ביותר בסין (154 מטר מתחת לפני הים), ומפורסמת בנוף הייחודי, בהסטוריה המרתקת ובעיקר במערכות ההשקייה העתיקות והמורכבות שפעולות באזור הצחיח לשם גידול כרמי הענבים הרבים.

נבקר בכפר האויגורי טויוק שם נצא לטיול רגלי של שעה ונכיר את הסביבה היטב. נעבור סמוך למסגד של הכפר, נוכל להציץ אל בתי המקומיים ולראות את בתי המשפחות הנטושים של אלה שהחליטו לעבור לעיר הסמוכה טורפאן.

משם נסע לאתר נוסף באזור לביקור בקברי אסטאנה העתיקים שם נוכל לראות את בית קברות עתיק שהיה פעיל באזור כבר לפני 1000 שנים. נשמע על התרבות הבודהיסטית העתיקה שעוד קדמה להגעת האיסלאם לאזור.

לאחר מכן נסע לראות את מערכת ההשקייה של קרז, אשר קיימת עוד מהמאה השנייה לפני הספירה ומכילה מאות תעלות מים תת קרקעיות ובארות אשר איפשרו את צמיחתה של טורפאן באחד המקומות החמים והצחיחים ביותר בסין.

לאחר מכן נחזור לטורפאן שם גם נישן.

בשעות הבוקר נסע אל העיר העתיקה גיאו חה העשויה כולה אדמה ונשמרה במצב מצויין תודות לאקלים היבש. 

משם נסע אל תחנת הרכבת של טורפאן ונעלה על הרכבת לעיירה דונחואנג (3 וחצי שעות).

דונח׳ואנג נחשבת לשער של דרך המשי המחבר בעזרת מסדרון גאוגרפי צר את מרכז אסיה וש׳ינג׳יאנג עם סין הפנימית.

בשעות הערב נסע לבקר בשוק הלילה של העיירה ונסתובב בסמטאות היפות ובין החנויות.

בערב נהנה מארוחת ברביקיו ייחודית בהתאם למסורת המקומית באחת החצרות היפות של שסמוכות לעיירה.

נצא בבוקר לביקור במערות מוגאו, רשת מנהרות אשר חפירתן החלה במאה ה-4 לספירה ומכילות אלפי ציורי קיר בודהיסטים שצוירו בהם במהלך השנים. הציורים במערות הם עדות מרהיבה לתפקידה של דרך המשי כחוט המקשר בין התרבות הסינית, ההודית והטיבטית כאשר ניתן לראות את ההשפעות השונות של כל תרבות לפי הציורים השונים.

לאחר מכן נסע מחוץ לעיר לאגם הסהר,  נווה המדבר היפהפה שמוסתר בין דיונות החול של מדבר גובי ולו צורת סהר מושלמת אשר מזכירה לרבים גם עין אישה או שפתיים חושניות.

נסיים במופע ״דרך המשיגשם של פרחים״ – מופע תלבושות צבעוניות ומוזיקה מקומית ובו נוכל להתוודע לסיפורי הפולקלור והתרבות שהיתה נפוצה ועדין לאורכה של דרך המשי.

לאחר מכן נחזור למלון שלכם בעיר.

לאחר ארוחת הבוקר נצא לכיוון תחנת הרכבת של דונ-חואנג שם נעלה על רכבת מהירהלכיוון העיירה הבאה ג׳אנגיה. ג’אנגיה אשר נמצאת במרכז מחוז גאנסו ואשר שימשה כעיר חשובה בדרך המשי ובעבר הרחוק יותר כנקודת עימות עיקרית בין חיילי האימפריה הסינית של שושלת האן עם שבטי השיונג-נו "הפראיים". הנסיעה תיקח כ-4 שעות לערך בדרך יפייפה שמדרום אלינו מתנשא רכס צ׳ינליאן המפריד בין מדבר הגובי לרמה הטיבטית.

לאחר ההגעה נסע לבקר ב׳מקדש מאטי׳ – אחד המקדשים החצובים בסלעי המצוקים הנמצאים מצפון לעיר. מקדש זה מרשים ביופיו ויחודיותו והינו חלק ממערכת מערות ענפה ובה מקדשי תפילה רבים.  שיטה זו היתה נפוצה באזור זה הודות לקרקע החרסיתית וניתן לראות מקדשים דומים לאורכה של דרך המשי.

בשעות הערב נסע אל שוק אוכל הלילה המקומי של העיר שם ישנם דוכנים רבים ומסעדות קטנות המגישות מנות על טהרת המטבח המקומי.

לאחר מכן נחזור למלון שלכם בעיר.

לאחר ארוחת הבוקר נצא בנסיעה אל אזור האדמה האדומה של דאןש'יה אשר בו תופעת טבע נדירה יצרה הרים, גבעות ומצוקים בצורות שונות אשר צבועים בפסים של אדמה צבעונית ונפרסים עד קצה האופק.  

לאחר הביקור בשמורה נסע לביקור בשמורה נוספת באזור – שמורת הטבע בינגגואו Binggou nature reserve, שם תוכלו לבקר בשבילי השמורה הרבים ולהנות מהליכה יפה בין מצוקי החול היפים שיש לאזור להציע.

לסיום נחזור אל העיר שם נאכל ארוחת ערב ונעבור למלון שלכם.

לאחר ארוחת הבוקר נצא אל תחנת הרכבת של ג׳אנג-יה לנסיעה ברכבת המהירה אל קצהה המזרחי של דרך המשי – העיר ש׳יאן. נסע כ 6-7 שעות (תוכלו באופן עצמאי ובזמנכם החופשי לקנות ארוחת צהריים חמה על הרכבת, כמובן שנדאג לנישנושים ונהנה מהאוירה הטובה ביחד ברכבת). הדרך חוצה את רכס צ׳יליאן המרכזי ונוכל להנות מנופה המרשים של הרמה הטיבטית במהלך חציית הרכס לכיוון דרום.

נמשיך בדרכינו אל עבר העיר ש׳יאן – העיר המזרחית ביותר על דרך המשי והמרכז המקשר בין קיסרות סין לעמי הערבה הרבים שמסביב.

בשעות אחר הצהריים נסע לרובע המוסלמי. המוסלמים שהגיעו ממרכז אסיה על דרך המשי כסוחרים הקימו את רובע צבעוני ועשיר באוכל רחוב (שערב במיוחד לחיך הישראלי). נסתובב בסמטאות השוק ונראה את המבנים המשלבים ארכיטקטורה מוסלמית וסינית. הרובע המוסלמי הינו אטרקציה חוויתית בעיר ש׳יאן ומאפשר טעימות ומראות ייחודיים לעיר.

לאחר ההגעה נסע אל המלון שלכם בעיר.

לאחר ארוחת הבוקר נסע לאתר המפורסם – צבא חיילי הטרקוטה צבא של יותר מ-10,000 חיילי חרס בגודל אדם עם ציוד לחימה מלא, סוסים, מרכבות ועוד. צבא זה שמר במשך יותר מאלפיים שנה על קברו של הקיסר הראשון של שושלת צ'ין עד שהתגלה במקרה בשנת 1974 במה שנחשבת לתגלית ההסטורית הגדולה של זמננו.

נסיים בביקור מעניין בחומות העיר שנשתמרו מצוין מתקופת שושלת מינג ונעלה לסיבוב על החומות עד לשער הדרומי היפה. נוכל לראות את ההבדל בין העיר ההעתיקה לעיר המפותחת ולהנות מהאוירה הנעימה שבהליכה על החומות.

ממש בסמוך נמשיך אל רחוב הקליגרפיה הסינית – אומנות כתיבת הסימניות הסיניות שהיא אחת מאבני התרבות הסינית.

בערב זה נצא לארוחת דאמפלינג הייחודית למטבח של ש׳יאן וצפון סין.

לסיום נסע אל המלון שלכם בעיר.

לאחר ארוחת הבוקר נסע אל תחנת הרכבת של ש׳יאן להעברתינו דרומה אל מחוז סצ׳ואן אל העיר צ׳נגדו.

נתחיל בביקור במרכז לחקר ורביית הפנדות של צ'נגדו. בעבר הסתובבו מאות פנדות ביערות הבמבוק של מחוז סצ'ואן אך עקב חיסול של אזורי מחייה וניתוקם האחד מהשני התדלדלה אוכלוסיית הפנדות אל מתחת ל-1000 בסין כולה. המרכז לחקר ורביית פנדות הוא פארק ייחודי מסוגו בעולם אשר מספק לפנדות סביבת מחייה המתאימה לצורכיהם ומאפשרת רבייה לזן העקשן שבדרך כלל מסרב להתרבות בשבי. לצד "פנדות ענק" נראה גם את קרוב המשפחה "הפנדה האדומה" ועם קצת מזל גם גורי פנדה שזה עתה נולדו.

נסע לבקר בפארק הציבורי של העיר צ׳נגדו – פארק רנמיןפארק העם, מלבד היותו פארק נעים וירוק במרכז העיר זוהי גם הזדמנות נפלאה לראות את תרבות הפנאי של גיל הזהב בסין, לשמוע את המוזיקה המקומית ועוד יותר מעניין לראות את תרבות השידוכים של ההורים הסינים.

כחלק מהביקור נהנה מישיבה אותנטית באחד מבתי התה שבפארק.

בשעות אחר הצהריים נמשיך לרחוב ג'ינג לי, מדרחוב ססגוני שהופך למרכז שוקק בשעות אחר הצהריים והערב, מה גם שיש לו היסטוריה ארוכה עוד מתקופת שושלת צ'ינג ועדיין ניתן להתרשם מהאדריכלות המסורתית.

לסיום נלך לארוחת פרידה. נהנה מארוחת ייחודית למחוז סצ׳ואן.

לאחר סיום הארוחה נסע אל שדה התעופה לטיסתכם חזרה לארץ ולסיום הטיול בסין.

ננחת בישראל בשעות הבוקר.

פרטים נוספים

אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  הוסף אותי לרשימת התפוצה

  • שימו לב! זהו רק מסלול לדוגמא הניתן לשינויים ועריכה בהתאם לסגנון הטיול שלכם.
  • לבניית מסלול בתפירה אישית וקבלת הצעת מחיר מפורטת אנא צרו איתנו קשר (מספר טלפון)
  • למה איתנו? אנו, בלשם ובחזרה, מביאים אליכם את חווית הטיול המושלמת דרך אתרים ייחודיים, מסלול יצירתי, הדרכה איכותית ורמת שירותים מצוינת! הכל תוך ליווי אישי צמוד מהתכנון ועד החזרה הביתה. 
  • הטיול הינו באזור בעל מתיחות פוליטית. אין כל חשש ביטחוני אך יתכנו לאורך המסלול בדיקות של המשטרה הסינית.
  • ניתן להמשיך את המסלול למקומות נוספים בסין בהתאם ליעד החזרה שלכם לארץ.
  • טיסות

   • אורומצ'י- נאראט
   • ייניג- קאשגר
   • קאשגר- אורומצ'י

  • רכבות

   • טורפאן- ליו יואן
   • דונג הואנג- ז'נג יה
   • ז'נג יה- ש'יאן
   • ש'יאן- צ'נגדו
  • יוני עד ספטמבר

  מלונות ברמת 4-5 כוכבים

  טיסות פנימיות

  רכב מרווח צמוד עם נהג

  מדריך מקומי דובר אנגלית / מדריך ישראלי

  כרטיסי כניסה לאתרים ולמופעים השונים

  ארוחות, פעילויות תרבות ועוד

  הפלגה באגם השמיימי

  שמורות הטבע בלב רכס השמיים – טיאנשאן

  שוק המהמות של קשגר

  אגם קאראקול על גבול קירגיסטן

  החולות הציבעוניים של ג׳אנגיה

  ציורי הקיר של מוגואו

  הרובע המוסלמי של ש׳יאן

  צבא חיילי הטרקוטה

  דובי הפנדה בסצ׳ואן

  תמונות מהמסלול